AUSRACING
RACING AND BREEDING ON THE INTERNET SINCE 1996

 

AUSTRALIA
 
 
STAKES RESULTS
2010-2011
2009-2010
2008-2009
2007-2008
2006-2007
2005-2006
2004-2005
2003-2004
2002-2003
2001-2002
2000-2001
1999-2000
LEADING SIRES
AUSTRALIA
2010-2011
to September 12, 2010
by Stakes Winners
Lonhro
3
Commands
2
High Chaparral
2
More Than Ready
2
Mossman
2
Not A Single Doubt
2
Reset
2
Show A Heart
2
Strategic
2
Street Cry
2
Testa Rossa
2
by Stakes Wins
Lonhro
3
More Than Ready
3
Show A Heart
3
Commands
2
High Chaparral
2
Mossman
2
Not A Single Doubt
2
Reset
2
Strategic
2
Street Cry
2
Testa Rossa
2
 
LEADING SIRES
2009-2010
LEADING SIRES
2008-2009
LEADING SIRES
2007-2008
LEADING SIRES
2006-2007
LEADING SIRES
2005-2006
LEADING SIRES
2004-2005
LEADING SIRES
2003-2004
LEADING SIRES
2002-2003
LEADING SIRES
2001-2002
LEADING SIRES
2000-2001

 

AUSTRALIAN STAKES RESULTS
1/1/2002 to 31/7/2002

27/7/2002
G3 Dermody Stks: 1. Innovation Girl (Rubiton) 2. Dual Spark 3. Presumed Innocent
LR Vanellus Stakes: 1. Court Of Jewels (Danehill) 2. Ikaros 3. Serein
LR Tattersalls Cup: 1. The Kildare Kid (Heart Of Darkness) 2. Wyngrove 3. Kapuna

20/7/2002
LR Sir John Monash Stks: 1. Rubitano (Rubiton) 2. Ruby Slipper 3. Prince Rubiton
LR Beaufine Stks: 1. Kaprats (Star Pak) 2. Metallurgy 3. Mystery Command

18/7/2002
LR Grafton Cup: 1. Master Pom (Garcia) 2. Paestum 3. Asia

17/7/2002
LR Ramornie Hcp: 1. Citichy (Citidancer) 2. Caissa 3. Treviscay

13/7/2002
LR Ascot Hcp: 1. Kenconcarne (Kenmare) 2. Bails 3. Federal Agent
LR Belmont Classic: 1. Dexian (Tribu) 2. Lady Knockout 3. Warning Tune

6/7/2002
LR VRC Winter Championship: 1. The Big Ask (Bigstone) 2. Little Dozer 3. Storm Attack
LR Winter Cup: 1. Outlaws (Brocco) 2. Paestum 3. Call Me Lily
LR Winter Stakes: 1. Bulletproof Billy (Bite The Bullet) 2. Oakfield Duke 3. Halls Of Assembly
LR Glasshouse Hcp: 1. Scenic Peak (Scenic) 2. Super Impressive 3. Palladium Star
LR Caloundra City Cup: 1. Victory Smile (Victory Dance) 2. Laurinel Argie 3. Lodger
LR WA Winter Cup: 1. Perfect Minx (Perfect Answer) 2. Tumeric 3. De La Hoya

29/6/2002
G3 Ipswich Cup: 1. Awesome Weather (Just Awesome) 2. Victory Smile 3. Lord Of The Pines
LR Eye Liner Stks: 1. Pittance (Snippets) 2. Machtig Mihi Panis 3. Out Break
LR Grandstand Cup: 1. Corporate Buice (Corporate Raider) 2. Prince Of Pop 3. Jugahtrice
LR Belmont Oaks: 1. Lady Knwckout (Serheed) 2. Kim Lisa 3. Fortune Streak
LR Dayana Stks: 1. Dexian (Tribu) 2. Cento 3. Warning Tune

22/6/2002
G3 Mercedes-Benz Stks: 1. Jar Jar Binks (Danehill Dancer) 2. Pembleton 3. Treviscay
G3 Winter Stks: 1. Heptonstall (Octagonal) 2. Princess Clang 3. Omens
G3 Tattersalls Cup: 1. Captain Test (Dehere) 2. Forest Jim 3. Awesome Weather
LR Aust. Post Stks: 1. General Minolta (Nediym) 2. Sir Breakfast 3. Bumptious
LR All Stars Stks: 1. Gambace (Gambade) 2. Kennedy 3. The Right Money
LR Helena Vale Cup: 1. Tumeric (Old Spice) 2. Master Clan 3. Our Isosceles

20/6/2002
LR Pacesetter Stks: 1. Stormcat Academy (Royal Academy) 2. Ancient Song 3. Bulletproof Billy

15/6/2002
G3 Belmont Sprint: 1. Dark 'N' Dangerous (Metal Storm) 2. Prince Of Pop 3. Country Blazer
LR Glenlogan Park Stks: 1. Paris Heartbeat (Marooned) 2. Snow Hero 3. Hot Riff
LR Belmont Guineas: 1. Lady Knockout (Serheed) 2. Dexian 3. Fortune Streak
LR Rockhampton Gold Cup: 1. Riva Rebel (Rivotiuos) 2. Sports Freak 3. Gene's Interest

10/6/2002
G1 Brisbane Cup: 1. Prized Gem (Prized) 2. Majestic Avenue 3. Nauders
G1
Tommy Smith Hcp: 1. Lovely Jubly (Lion Hunter) 2. Top Echelon 3. Sir Breakfast
LR Lightning Hcp: 1. Alpine Express (Nediym) 2. Pittance 3. Great Crusader
LR Marco Polo Hcp: 1. Adamantly (Mister C.) 2. Federal Agent 3. The Kildare Kid
LR Sir Doug. Wadley Hcp: 1. Sheer Devotion (Celestial Dancer) 2. Coolayeti 3. Snowy Weather

8/6/2002
G1 Stradbroke Hcp: 1. Show A Heart (Brave Warrior) 2. Falvelon 3. Kingsgate
G1 Queensland Derby: 1. County Tyrone (Danewin) 2. Galroof 3. Miss Bussell
LR Japan Trophy: 1. Flying Sparks (Flying Spur) 2. Lottery Prize 3. Sailor's Lark
LR A.R. Creswick Stks: 1. Savage Attack (Made Of Gold) 2. Lewinsky 3. Raja Lane
LR June Stakes: 1. Ancient Song (Canny Lad) 2. Calming 3. Cape Howe
LR Lindsay Rosenthal Stks: 1. The Right Money (Magic Of Money) 2. Turn To Dream 3. Gambace

1/6/2002
G1 QTC Sires Produce Stks: 1. Lovely Jubly (Lion Hunter) 2. Sir Breakfast 3. Saddler's Silk
G1 Queensland Oaks: 1. Mon Mekki (Mukddaam) 2. Night Chaser 3. Quays
G2 QTC Cup: 1. Pembleton (Marauding) 2. Maitland Gold 3. Machtig Mihi Panis
G2 P.J. O'Shea Stks: 1. Hey Pronto (Faltaat) 2. Freemason 3. Prized Gem
G3 Roma Cup: 1. Kaprats (Star Pak) 2. Corporate Bruce 3. Cool Business
LR Sir Edward Williams Hcp: 1. Lord Denning (Dr. Grace) 2. Adamantly 3. Federal Agent
LR W.J. McKell Cup: 1. We're Dancing (Kala Dancer) 2. Dance Director 3. Blazing Arch

25/5/2002
G1 Doomben Cup: 1. Mr. Bureaucrat (Bureaucracy) 2. Galroof 3. Freemason
G3 BTC Sprint: 1. Carael Boy (Free Flyer) 2. Make Mine Magic 3. King Lotto
LR Doomben Slipper: 1. Chickens (Danehill) 2. Lovely Jubly 3. Top Echelon
LR Rough Habit Plate: 1. Distinctly Secret (Distinctly North) 2. Tellson 3. Vega Sicilia
LR SA St. Leger: 1. Bellonic (Redding) 2. Glitzy Guru 3. Sadler Joh
LR Ngawyni Stks: 1. Paris Moon (Metal Storm) 2. The Right Money 3. What's Up Girls

20/5/2002
G1 Adelaide Cup: 1. The A Train (Blues Traveller) 2. Homewrecker 3. Silver Baron
G3 The Jansz: 1. Rohatyn (Carnegie) 2. Blur 3. Troubled Man
LR Pope Packaging Stks: 1. Sylvaner (Danasinga) 2. Oliver Beer 3. Market Price
LR Davenport Classic: 1. Calming (Zeditave) 2. Regal Kiss 3. Belle Ball
LR Centaurea Stks: 1. Tyrolean (Danehill) 2. Be My Princess 3. Self Interest

18/5/2002
G1 Goodwood Hcp: 1. Zip Zip Aray (Bellotto) 2. Libidinious 3. The Big Chill
G1 SA Oaks: 1. She's Archie (Archway) 2. Tully Thunder 3. Gold Lottey
LR Stuart Crystal Stks: 1. Russian Caravan (Dehere) 2. Betta Fortune 3. These Days
G3 SAJC Sires Produce: 1. Lashed (Encosta De Lago) 2. Hydrometer 3. Dextrous
G1 Doomben 10,000: 1. Falvelon (Alannon) 2. Show A Heart 3. Lord Essex
G3 Doomben Classic: 1. Galroof (Maroof) 2. Evander 3. Deuxieme
G3 Chairman's Qlty Hcp: 1. Society Beau (Bigstone) 2. Kreisler Mirage 3. Raw Instinct
LR Doomben Roses: 1. Palidamah (Mukaddamah) 2. Faiza 3. Quays
LR Stayers Cup: 1. We're Dancing (Kala Dancer) 2. Dance Director 3. Simigan
LR Bolton Sprint: 1. Cool Business (Key Business) 2. Jugahtrice 3. Dark 'N' Dangerous

17/5/2002
LR Dark Jewel Classic: 1. Hot Riff (Palace Music) 2. Plain Crazy 3. Expresso Rose

12/5/2002
G2 Grand Prix Stakes: 1. Distinctly Secret (Distinctly North) 2. Cassimir 3. Arlington Road
LR QTC Metropolitan Hcp: 1. Kreisler Mirage (Kreisler) 2. Awesome Weather 3. Nauders
LR Dr. John Power Hcp: 1. Fouardee (Forest Glow) 2. Pembleton 3. Marwin Gold
LR Cascade Classic: 1. Goodnik (Gold Carat) 2. Highclere 3. Roseoni

11/5/2002
G1 SA Derby: 1. Pantani (Pentire) 2. Silver Baron 3. Lester Thunderwing
G2 Marsh Classic: 1. Sylvaner (Danasinga) 2. Tyrolean 3. It's Platonic
G2 Yallambee Classic: 1. Troubles (Carolingian) 2. The Big Chill 3. Zip Zip Aray
G2 Hollindale Stks: 1. Mr. Bureaucrat (Bureaucracy) 2. Kaapstad Way 3. My Special Scorpio
G2 Prime Ministers Cup: 1. Prized Gem (Prized) 2. Blanchard 3. Restless
G3 Smoke-Free Stks: 1. Blur (Flying Spur) 2. Crest Of Gold 3. Troubled Man
G3 Carlton Stks: 1. Firetaine (Centaine) 2. Homewrecker 3. Rum
LR Ken Russel Memorial: 1. Tequila Knowledge (Knowledge) 2. Saddler's Silk 3. Koochie
LR Gibson Carmichael Stks: 1. Fuji Dancer (Fuji Kiseki) 2. Sanguinity 3. Work Of Heart
LR Winning Edge Hcp: 1. Princesa (Danehill) 2. Lewinsky 3. Rapid Waters

8/5/2002
G3 Gosford Cup: 1. Viva La Vie (Wallenda) 2. Hey Pronto 3. Space Age

6/5/2002
G3 Champagne Classic: 1. Lovely Jubly (Lion Hunter) 2. Yell 3. Verstak
G3 Labour Day Cup: 1. Freemason (Grand Lodge) 2. Restless 3. Brighter Scene

4/5/2002
G1 SA Oaks: 1. Tully Thunder (Thunder Gulch) 2. She'S Archie 3. Arboretum
G2 Queensland Guineas: 1. Regent Street (Carnegie) 2. Galroof 3. Deuxieme
G2 Sir Byrne Hart Stks: 1. Mr. Bureaucrat (Bureaucracy) 2. Salgado 3. Faiza
G3 Honda Stakes: Eq. 1. Windigo (Aliocha) Eq. 1. Libidinious (Jugah) 3. John's Brother
LR Veuve Cliquot: 1. Silver Baron (Defensive Play) 2. Sheik Your Money 3. Our Kazz
LR Go-Easy Stks: 1. Lashed (Encosta De Lago) 2. Cobamuse 3. Hydrometer
LR Widden Stud Stks: 1. Easy Landing (Mister C.) 2. Dandify 3. The Ex Files
LR Ramsay Hcp: 1. Raw Instinct (Housebuster) 2. Society Beau 3. Nauders
LR Lord Mayors Cup: 1. Grampians (Danehill) 2. We're Dancing 3. Ebony Honor

3/5/2002
LR Wagga Gold Cup: 1. Call Me Lily (&) 2. Bedouin 3. Hydromaster

27/4/2002
G2 Wyndham Estate Cup: 1. Lord Essex (Scenic) 2. Falvelon 3. Pheonix Park
G3 Rain Lover Plate: 1. Yammer (Bellotto) 2. Firetaine 3. Oxford Dollar
LR Cinderella Stks: 1. Cassis (Danehill) 2. Miss Schacci 3. Belong To Madam
LR KPMG Stks: 1. Cosmic Strike (Made Of Gold) 2. Troubles 3. Savage Attack
LR WA St. Leger: 1. Finito (Palace Reign) 2. Cardinal Colours 3. Lakeside Song

25/4/2002
G3 VRC St Leger: 1. Grey Song (Unbridled's Song) 2. Pantani 3. Minogue
LR Anzac Day Stakes: 1. Magic Bird (Ali-Royal) 2. Fraar Side 3. Fuji Dancer
LR Matron Stakes: 1. La Zoffany (Zoffany) 2. Tyrolean 3. Sylvaner
LR Auckland RC Hcp: 1. Prince Benbara (Fraar) 2. Notation 3. Mr. Donizetti
LR Services Memorial Cup: 1. Youhadyourwarning (Warning) 2. Ebony Honor 3. Ilze

20/4/2002
G3 3YO Classic: 1. Tellson (Dantibes) 2. Gabfest 3. Academe
G3 Lakewood Stud Stakes: 1. Clothilde (Danehill) 2. Tully Thunder 3. Allez France
LR Yellow Cab Group Plate: 1. Hydrometer (Geiger Counter) 2. Cobamuse 3. Troll
LR Port Adelaide Guineas: 1. Our Kazz (Kashani) 2. Squillani 3. Pray In Vain
LR BTC Golden Stks: 1. Yell (Anabaa) 2. Messiaen 3. Breakfast Creek

13/4/2002
G1 Champagne Stks: 1. Victory Vein (Mr. Henrysee) 2. Half Hennessy 3. Choisir
G1 Sydney Cup: 1. Henderson Bay (Guns Of Navarone) 2. Mr. Prudent 3. Spirit Of Westbury
G1 Queen Elizabeth Stks: 1. Defier (Dehere) 2. Freemason 3. Emission
G1 WA Derby: 1. Honor Lap (Honor Grades) 2. Lord Mason 3. Storm Fille
G2 Emancipation Stks: 1. Miss Zoe (Zoffany) 2. Sibyl 3. Call Me Lily
G2 T.J. Smith Stks: 1. Pheonix Park (Royal Academy) 2. Fair Embrace 3. Spinning Hill
G3 Frank Packer Plate: 1. Arlington Road (Danehill) 2. On A High 3. Navy Blue
G3 WA Sires Produce: 1. Hardrada (Marooned) 2. Zoometric 3. Confront
G3 Strickland Stks: Eq. 1. Finito (Palace Reign) Eq. 1. Gwalia Girl (Marooned) 3. Cardinal Colours
G3 Hyperion Stks: 1. Old Fashion (Metal Storm) 2. Storm Shot 3. Jugahtrice
LR Carr Stakes: 1. Trail Of Gold (Danewin) 2. Faiza 3. Allez France
LR Toowoomba Cup: 1. Regal Tycoon (Flying Tycoon) 2. Bay Duke 3. Auld Hat

11/4/2002
LR Weetwood Hcp: 1. Ours (Our Maizcay) 2. Prince Hakeem 3. Treasure The Kwila

6/4/2002
G1 AJC Oaks: 1. Republic Lass (Canny Lad) 2. Elegant Fashion 3. Quays
G1 All Aged Stks: 1. Sunline (Desert Sun) 2. Cent Home 3. Dress Circle
G3 Adelaide Guineas: 1. Berezny (Bellotto) 2. Regal Kiss 3. Ansami
G3 Birthday Cup: 1. Burleigh (Grand Lodge) 2. After Beune 3. Umaline
LR Keith Mackay Hcp: 1. Before Too Long (Belong To Me) 2. Verstak 3. Cirque Du Soleil
LR JRA Plate: 1. Restless (Thunder Gulch) 2. Mr Nelson 3. Star Of The Seas
LR Hall Mark Stks: 1. Canny Fly (Canny Lad) 2. Palladium Star 3. Polygram
LR Walter Brown Stks: 1. Firenza (Kenny's Best Pal) 2. Cobamuse 3. Sunday Shoes

1/4/2002
G1 AJC Sires Produce Stks: 1. Victory Vein (Mr Henrysee) 2. Choisir 3. Planchet
G2 W.A. Oaks: 1. Honor Lap (Honor Grades) 2. Storm Fille 3. Danni's Crystal
G3 Fernhill Hcp: 1. Salameh (Secret Savings) 2. Addendum 3. Huit
G3 Victoria Hcp: 1. Debrief (Brief Truce) 2. Flavour 3. Belle Ball
LR P.J. Bell Hcp: 1. Oomph (Flying Spur) 2. Tyche 3. Donnadane
LR Carbine Club Stks: 1. Wet Lips (Grand Lodge) 2. Grand City 3. Raise A King
LR Onkaparinga Cup: 1. Oxford Dollar (Real Cash) 2. The Hind 3. Little Neeco
LR Easter Cup: 1. Alibi Bay (Lomond Bay) 2. Cardinal Colours 3. Special Jester

30/3/2002
G1 Doncaster Hcp: 1. Sunline (Desert Sun) 2. Shogun Lodge 3. Defier
G1 The Galaxy: 1. Mistegic (Strategic) 2. Century Kid 3. Excellerator
G1 AJC Derby: 1. Don Eduardo (Zabeel) 2. Carnegie Express 3. Pentastic
G2 Chairman's Hcp: 1. Henderson Bay (Guns Of Navarone) 2. Homewrecker 3. Asia
G2 Karrakatta Plate: 1. Confront (Bluebird) 2. Zoometric 3. Femme
G3 Adrian Knox Stks: 1. Republic Lass (Canny Lad) 2. Factional 3. Moonflute
G3 Sapphire Stks: 1. Fair Embrace (Strategic) 2. Spinning Hill 3. Hot Riff
G3 Easter Cup: 1. Thong Classic (Regal Classic) 2. Adolescence 3. Aquiver
G3 Easter Stks: 1. Kensyl Bay (Tribu) 2. Finito 3. Jugahtrice
LR Sth Pacific Clsc: 1. Gabfest (Brief Truce) 2. Arlington Road 3. On A High
LR Easter Cup: 1. Yuppie (Dr. Grace) 2. Take Strike 3. Commendable
LR Bribie Hcp: 1. Machtig Mihi Panis (Siscay) 2. Close To Danger 3. Startell
LR Melvista Stks: 1. Lord Mason (Kenvain) 2. Lakeside Song 3. Edition
LR Clipsal Stks: 1. Libidinious (Jugah) 2. Bush Outlaw 3. Flurry's Gem
Heroic Championship: 1. Pillaging (Marauding) 2. Half Hennessy 3. Recruiting

28/3/2002
LR Silver Jubilee Stks: 1. Preferential (Clear Choice) 2. Regal Tess 3. Centella
LR Epona Stks: 1. Ilze (Lord Ballina) 2. Floridays 3. Call Me City

23/3/2002
G1 Golden Slipper Stks: 1. Calaway Gal (Clang) 2. Victory Vein 3. Choisir
G1 BMW Stks: 1. Ethereal (Rhythm) 2. Universal Prince 3. Rain Gauge
G1 Arrowfield Stud Stks: 1. Sixty Seconds (Centaine) 2. Hosannah 3. Quays
G1 Australia Stks: 1. Toledo (At Talaq) 2. Show A Heart 3. North Boy
G2 Tulloch Stks: 1. Prince Of War (Royal Academy) 2. Valedict 3. My Tally
G2 Queen Of The Turf: 1. Ugachaka (Danasinga) 2. Miss Zoe 3. Snow Hero
G2 Moonee Valley Oaks: 1. Elegant Fashion (Danewin) 2. Damaschino 3. Gold Lottey
G2 Sunline Stks: 1. Spurn (Flying Spur) 2. Tickle My 3. It's Platonic
G2 Alister Clark Stks: 1. Royal Code (King's Theatre) 2. Ebony Night 3. Mr Trickster
G3 Parramatta Stks: 1. Mowerman (Procol Harum) 2. Make Me A Miracle 3. Gordo
LR Stephensons Stks: 1. Youhadyourwarning (Warning) 2. Borelli 3. Able Way
LR Moet & Chandon Stks: 1. Crete (Marscay
) 2. Shouq 3. Polygram
LR Lesley Froggart Stks: 1. Cyberiad (Spinning World) 2. Dantana 3. Environs
LR Nitchke Stks: 1. Storming Bai (Geiger Counter) 2. Tully Dance 3. Shanghai Moon

21/3/2002
G3 Bunbury Cup: 1. Exit Lane (Laranto) 2. Storm Power 3. Chestnut Dream

19/3/2002
LR Bunbury Stks: 1. Old Fashion (Metal Storm) 2. Kensyl Bay 3. Senate Lease

17/3/2002
LR T.L. Ballieu Stks: 1. Redwood Falls (Woodman) 2. Salameh 3. Huit

16/3/2002
G1 Rosehill Guineas: 1. Carnegie Express (Carnegie) 2. Don Eduardo 3. Pentastic
G1 George Ryder Stks: 1. Lord Essex (Scenic) 2. Shogun Lodge 3. Crawl
G1 VRC Sires Produce: 1. Pillaging (Marauding) 2. Delago Brom 3. Tom Coureuse
G2 Blamey Stks: 1. Tears Royal (Royal Academy) 2. Weasel Will 3. Consular
G2 Magic Night Stks: 1. Victory Vein (Mr Henrysee) 2. Calaway Gal 3. Stratica
G2 Pago Pago Stks: 1. Planchet (Canny Lad) 2. Choisir 3. Strictly Smart
G3 Manion Cup: 1. Manner Hill (Danehill) 2. Plea 3. Rapida
LR Duke of Norfork Stks: 1. Cavallo Bruno (Kinjite) 2. Soldier Blue 3. Soldado
LR ATA/Non Hoysted Stks: 1. Suit (Procol Harum) 2 Libidinious 3. Sir Talaq
LR Aust. Cup Carnival Stks: 1. Rohaytn (Carnegie) 2. Oronoko 3. Gotrice
LR Royal Parma Stks: 1. Defier (Dehere) 2.Ssalgado 3. Hire
LR Derby Munro Stks: 1. Jai's Jump (Rory's Jester) 2. The Big Chill 3. Britt's Best
LR Sky High Stks: 1. Restless (Thunder Gulch) 2. Grampians 3. Spirit Of Westbury
LR Gimcrack Stks: 1.Amphritite(Statoblest) 2. Suave Lady 3. Mega Me
LR J.C. Roberts Stks: 1. Lord Mason (Kenvain) 2. Suspicion 3. Cent Dancing
LR Perth Stks: 1. Zoometric (Unbridled's Song) 2. Brave Rhythm 3. Mr O'Malley

13/3/2002
G3 Illawarra Classic: 1. Half Hennessy (Hennessy) 2. Fiery Venture 3. Skytripper

11/3/2002
G1 Australian Cup: 1. Old Comrade (Old Spice) 2. Northerly 3. Rain Gauge
G3 Thoroughbred Breeders Stks: 1. Dama De Noche (Snippets) 2. Dubai Ice 3. Centella
G3 Tooheys New Plate: 1. Shelbourne Lass (Brocco) 2. Ramano's Star 3. Spurn
LR Schweppes 1100: 1. Taimana (Woodman) 2. Donna Natalia 3. Raja Lane

10/3/2002
LR Pinjarra Cup: 1. Exit Lane (Laranto) 2. Alibi Bay 3. Chani

9/3/2002
G1 Newmarket Hcp: 1. Rubitano (Rubiton) 2. North Boy 3. Mistegic
G1 Ranvet Stks: 1. Universal Prince (Scenic) 2. Dress Circle 3. Freemason
G1 Coolmore Classic: 1. Sunline (Desert Sun) 2. Gentle Genius 3. Nanny Maroon
G2 Kewney Stks: 1. Elegant Fashion (Danewin) 2. Bridal Hill 3. Gold Lottey
G2 Reisling Slipper Trial: 1. Fatoon (Snaadee) 2. Kidman 3. Brief Embrace
G2 Todman Slipper Trial: 1. Snowland (Snippets) 2. Yell 3. Takas
G2 Phar Lap Stks: 1. Arlington Road (Danehill) 2. Ugachaka 3. Gordo
G3 Tie Co. Stks: 1. Bradshaw (Last Tycoon) 2. Canny Fly 3. Pembleton
LR PFD Stks: 1. Tears Royal (Royal Academy) 2. Notation 3. Fappiano's Son

6/3/2002
LR Newc. Newmarket: 1. Hey Pronto (Faltaat) 2. Lord Essex 3. Let's Compromise

2/3/2002
G1 Futurity Stks: 1. Dash For Cash (Secret Savings) 2. Chattanooga 3. Aquiver
G1 Canterbury Guineas: 1. Carnegie Express (Carnegie) 2. Pentastic 3. Another Warrior
G2 St. George Stks: 1. Northerly (Serheed) 2. Old Comrade 3. Piper Star
G2 Shannons Classic: 1. Don Eduardo (Zabeel) 2. Royal Code 3. All Courage
G2 Canterbury Stks: 1. Empire (St. Covet) 2. Diamond Dance 3. Shogun Lodge
G3 Skyline Stks: 1. Choisir (Danehill Dancer) 2. Emerging Star 3. Charlie Bub
G3 Sweet Embrace Stks: 1. Victory Vein (Mr Henrysee) 2. Chuckle 3. Calaway Gal
G3 Canterbury Cup: 1. Kaapgun (Kaapstad) 2. Cheverny 3. Time Off
G3 Black Opal Stks: 1. Planchet (Canny Lad) 2. Mukareena 3. Majorette
LR W.J. Adams Stakes: 1. Rubitano (Rubiton) 2. St. Chrisoph 3. Roktzar
LR Victoria Gold Cup: 1. Eagle Rhythm (Rhythm) 2. Rain Gauge 3. Gunnamatta
LR Birthday Card Stks: 1. Hot Riff (Palace Music) Eq. 2. Omens Eq. 2. Palais
LR Eskimo Prince Stks: 1. Red Hannigan (Dehere) 2. Magic Hatter 3. Academe
LR National Sprint: 1. Make Me A Miracle (Flying Spur) 2. Impregnable 3. Knickerbocker Kid
LR Supremacy Stks: 1. Zoometric (Unbridled's Song) 2. Universal Warrior 3. Surname
LR Aquanita Stks: 1. White Foil (Tribu) 2. General Grant 3. Suspicion
LR Balcrest Stks: 1. Flawed Logic (Rory's Jester) 2. Gold Anthem 3. Amoroso
LR SAJC Classic Mile: 1. Umaline (Umatilla) 2. More Action 3. The Hind
LR Malaysian Airlines Stks: 1. Cosmic Strike (Made Of Gold) 2. Flurry's Gem 3. Star Joe

28/2/2002
LR Princess Stakes: 1. Snow Hero (True Hero) 2. Floridays Eq 3. Corelli Eq 3. Faith Hill

27/2/2002
G3 Launceston Cup: 1. St. Andrews (Aliocha) 2. Bondi Iceberg 3. Imax
LR
Waltzing Lily Qlty: 1. Dama De Noche (Snippets) 2. Cirque Du Soleil 3. Regal Tessl
LR Tasmanian Oaks: 1. Abbadena (Runyon) 2. Marette 3. Silver Laser
LR Gold Sovereign Stks: 1. Fracas (Ali-Royal) 2. Dream Quest 3. Alluvian

26/2/2002
LR Tamworth 3YO Qlty: 1. Solitary Soldier (Hector Protector) 2. On A High 3. Jar Jar Binks

24/2/2002
LR Tatts George Adams Plate: 1. Noble Sensation (El Moxie) 2. Royal Rambo 3. Chardere
LR Kilmore Cup: 1. Zero Drama (Danzero) 2. Destruction Point 3. Blue Murder

23/2/2002
G1 Blue Diamond Stakes: 1. Bel Esprit (Royal Academy) 2. Brief Embrace 3. Pillaging
G1 Oakleigh Plate: 1. Sudurka (Perugino) 2. Mistegic 3. Straight Ace
G1 Chipping Norton Stks: 1. Tie The Knot (Nassipour) 2. Freemason 3. Universal Prince
G2 Angus Armanasco Stks: 1. Elegant Fashion (Danewin) 2. Li Lo Lill 3. Moon Dragon
G2 Surround Stks: 1. Hosannah (Octagonal) 2. Heritiere 3. Quays
G3 Mannerism Stks: 1. Spurn (Flying Spur) 2. Transparent Lover 3. Miss Power Bird
G3 Kindergarten Stks: 1. Snowland (Snippets) 2. Planchet 3. Kidman
G3 Liverpool City Cup: 1. Bomber Bill (Air De France) 2. Defier 3. Maitland Gold
LR Schweppes Cup: 1. Don Eduardo (Zabeel) 2. Leather Lane 3. Exaggerate
LR Cyril Flower Stks: 1. Irish Pride (Night Shift) 2. Kensyl Bay 3. Mr. Callahan
LR Sheila Gwynne Stks: 1. Suspicion (Mukddaam) 2. She'S A Rose 3. Oxidation

21/2/2002
LR Kembla Grange Cup: 1. Manntavani (Manntari) 2. Time Off 3. Strange

17/2/2002
G1 Australian Guineas: 1. Dash For Cash (Secret Savings) 2. Royal Code 3. Ustinov
LR Tasmanian St. Leger: 1. Dartington (Tertian) 2. Bondi Iceberg 3. Timdean

16/2/2002
G1 C.F. Orr Stakes: 1. Barkada (Spectrum) 2. Northerly 3. Cent Home
G2 Carlyon Cup: 1. Piper Star (Kaapstad) 2. The Secondmortgage 3. It's Platonic
G2 Hobartville Stakes: 1. Lonhro (Octagonal) 2. Athens 3. Moonflute
G2 Apollo Stks: 1. Ha Ha (Danehill) 2. El Mirada 3. Tie The Knot
G2 Swettenham Stud Stks: 1. Suzy Grey (County) 2. Regal Kiss 3. Lady Belvedere
LR Veuve Cliquot Stks: 1. Yell (Anabaa) 2. Innovation Girl 3. Oronoko
LR Sandown Park (UK) Stks: 1. Fair Embrace (Strategic) 2. Firm 3. Li Lo Lill
LR JRA Stakes: 1. Prince Rubiton (Rubiton) 2. El Diablo 3. Aragonce
LR Wiggle Qlty: 1. Youhadyourwarning (Warning) 2. Veloce 3. Card Queen
LR CS Hayes Memorial Cup: 1. Border Time (Switch In Time) 2. Real Time 3. Exalted Lad
LR Challenge Stks: 1. Oxidation (Metal Storm) 2. White Foil 3. Suspicion
Adelaide Mag.Mill. Clsc: 1. Milkshake (Encosta De Lago) 2. Rachael's Pride 3. Wyndham Glory

13/2/2002
LR Mornington Cup: 1. Gunnamatta (Snippets) 2. Mr. Casanova 3. Kabila
LR Hareeba Stakes: 1. Slalom (Tirol) 2. St. Chrisoph 3. Sedation
LR Gosford Guineas: 1. Carnegie Express (Carnegie) 2. Silver Duke 3. Valkyrian

11/2/2002
G3 Hobart Cup: 1. St. Andrews (Aliocha) 2. Imax 3. Lord Baracus
LR Thomas Lyons Stks: 1. Noble Sensation (El Moxie) 2. Royal Rambo 3. Chardere
LR Elwick 2YO Stks: 1. Fracas (Ali-Royal) 2. Venus A Go Go 3. Lady Quest

10/2/2002
G3 Blue Diamond Prelude (C&G): 1. Bel Esprit (Royal Academy ) 2. Cool Trent 3. Step Ahead
G3 Blue Diamond Prelude (F): 1. Brief Embrace (Irgun) 2. Coupe 3. Romantic Flyer
LR Glen Eira Cup: 1. Napping (Sri Pekan) 2. Spurn 3. Limerick Lady

9/2/2002
G1 Lightning Stakes: 1. Spinning Hill (Dolphin Street) 2. Mistegic 3. Chong Tong
G2 Silver Slipper Stks: 1. Victory Vein (Mr Henrysee) 2. Chuckle 3. Air Of Grace
G3 The Vanity: 1. Gold Lottey (Encosta De Lago) 2. Gradual 3. Born Priceless
G3 The Debonair: 1. Dash For Cash (Secret Savings) 2. All Courage 3. Royal Code
G3 Frederick Clissold Stks: 1. Lord Essex (Scenic) 2. Crawl 3. Dottoressa
G3 Tasmanian Derby: 1. Moonah Brooke (Kingdom Bay) 2. Our Bullbaa 3. Marette
LR Millie Fox Stks: 1. Triko (Groucho) 2. Vita 3. Pirouettes
LR Parramatta Cup: 1. Kaapgun (Kaapstad) 2. Time Off 3. Manner Hill
LR Detonator Stks: 1. Chinese Arithmetic (Bletchley Park) 2. Desert Dreamer 3. Chestnut Dream
LR Strutt Stakes: 1. Mucho Dinero (Delgado) 2. Abbadena 3. Silver Laser

3/2/2002
LR Chester Manifold Stks: 1. It's Platonic (Trustful) 2. Bush Padre 3. Tears Royal
LR Kensington Stks: 1. Lontano (Danehill) 2. Joie 3. Ruthless Tycoon
LR Talindert Stks: 1. Took A Chance (Unbridled's Song) 2. Our Webster 3. Nightbird

2/2/2002
G2 Light Fingers Stakes: 1. Ancient Song (Canny Lad) 2. Hosannah 3. Shouq
G2 Royal Sovereign Stakes: 1. Lonhro (Octagonal) 2. Viking Ruler 3. Shags
G2 Expressway Stks: 1. Ateates (Zeditave) 2. Viscount 3. Caissa
G2 Breeders Stakes: 1. Great Glen (Regal Classic) 2. Yell 3. Presumed Innocent
G3 R.N.Irwin Stks: 1. Regal Kiss (Royal Academy) 2. Suit 3. Cosmic Strike
G3 Tokyo City Cup: 1. Border Time (Switch In Time) 2. Real Time 3. Exalted Lad
LR Breeders Classic: 1. Gwendolyn (Fairy King) 2. Another Misty 3. Poppett

30/1/2002
LR Gosford Slipper: 1. Snowland (Snippets) 2. Takas 3. Kidman

27/1/2002
LR Tasmanian Thousand Gns: 1. Abbadena (Runyon) 2. Qui Lady 3. Sky Boat
LR Hobart Guineas: 1. Straight Dash (Aliocha) 2. Mucho Dinero 3. Skeet
LR Tattersalls Stakes: 1. Fanta's Revenge (Strathmore Lad) 2. Royal Rambo 3. Noble Sensation

26/1/2002
G3 Blue Diamond Prelude (C&G): 1. Bel Esprit (Royal Academy) 2. C'est Le Reve 3. Tom Coureuse
G3 Blue Diamond Prelude (F): 1. Bardego (Barathea) 2. Brief Embrace 3. Romantic Flyer
G3 Australia Day Vase: 1. Dash For Cash (Secret Savings) 2. Barkada 3. Zonked
LR Australia Day Cup: 1. Power Of Pegasus (Palace Music) 2. Zareyev 3. Lanolin
LR Australia Day Stakes: 1. Lady Belvedere (Royal Academy) 2. Clementi 3. Zoloto

24/1/2002
LR Carlyon Stakes: 1. Royal Code (King's Theatre) 2. Intelligent Star 3. Ustinov
LR Triscay Stks: 1. Okanui (Barathea) 2. Sophisocat 3. Cadastral
LR Satelite Stks: 1. Fouardee (Forest Glow) 2. Lord Kefalonia 3. Bomber Bill

20/1/2002
LR Hawkesbury Guineas: 1. Shags (Strategic) 2. Shouq 3. Gordo

19/1/2002
G2 Challenge Stakes: 1. Bomber Bill (Air De France) 2. Mistegic 3. Ateates
LR Barton Stakes: 1. Tears Royal (Royal Academy) 2. Corvain 3. Accuse
LR Queen Adelaide Stakes: 1. Westace (Gold Ace) 2. Presumed Innocent 3. Red Labelle

12/1/2002
G3 Rubiton Stakes: 1. Intelligent Star (Picnicker) 2. Bomber Bill 3. Sudurka
LR Zeditave Stakes: 1. Barkada (Spectrum) 2. Sir Chuckle 3. Keltic Verse
LR Underwood Cup: 1. Royal Circle (Palace Music) 2. Recall 3. Danger Danger
LR Gold Coast Stks: 1. Play Station (Brief Truce) 2. Bails 3. The London Banker
LR New Years Gift: 1. Real Time (Desert Sun) 2. More Action 3. The Ex Files
Magic Millions 2YO: 1. Lovely Jubly (Lion Hunter) 2. Chuckle 3. Cool Trent
Magic Millions 3YO: 1. Ha Ha (Danehill) 2. Empire 3. Dash For Cash

9/1/2002
LR Silk Stocking Qlty: 1. Heritiere (Anabaa) 2. West Ward 3. Card Queen

5/1/2002
LR Bernborough Hcp: 1. Play Station (Brief Truce) 2. Kiwi Warrior 3. Count Scenario

1/1/2002
G2 Perth Cup: 1. Cardinal Colours (Chief's Crown) 2. Give Me A Chance 3. Shoeless
G3 Standish Hcp: 1. Let's Planet (Ideal Planet) 2. Chattanooga 3. Generalissimo
LR Bagot Hcp: 1. Bold Bard (Our Poetic Prince) 2. Tiffany's Best 3. The Collector
LR Carrington Stakes: 1. Time Out (Rory's Jester) 2. Wardsky 3. Marwin Gold
LR Tattersalls Cup: 1. Bump And Run (Kenvain) 2. Abeel Hostess 3. Royal Circle


©Ausracing 2004